Móda

Základy stravovania bábätiek a detí do troch rokov

Prvé príkrmy | welcomebaby.sk

Najmä prvorodičky si občas nevedia vybrať medzi vhodnou a nevhodnou stravou pre svoje deti. A keďže sa bavíme o drobných, citlivých človiečikoch, ktorí majú krehučký žalúdok, nie je vhodné nechať výber stravy a jedálenského setu na náhodu!

Prvé príkrmy | welcomebaby.sk

 

Dojčenie

Čím dlhšie je dieťa kojené, tým je odstavovanie ťažšie. Žiaľ, nič sa nedá robiť, a vy viete, že to jedného dňa musí prísť. Každopádne, dojčiť by ste mali čo možno najdlhšie, keďže ide nielen o zdravú výživu “tvorenú na mieru”, ale najmä o budovanie puta a silnej vzťahovej väzby medzi matkou a dieťaťom a naopak.

Umelá výživa

Pri odstavení dieťaťa od dojčenia pred ukončeným 36. mesiacom by ste do tejto doby mali siahnuť po umelom mlieku. Ide predovšetkým o zachovanie príjmu živín v potrebnom množstve pre zdravý rast a vývin dieťaťa.

Medzi umelé výživy radíme aj príkrmy a kaše v sklíčkach, po ktorých siaha čoraz viac moderných mamičiek. Umelé príkrmy nie sú náročné na prípravu a dokážu ušetriť množstvo času, ktorý by ste inak investovali do podrobného študovania jednotlivých zložiek daného ovocia či zeleniny.

Dojčenie a zdravá výživa | Welcomebaby.sk

Prvé príkrmy

Medzi prvé príkrmy radíme zo zásady zeleninu a ovocie. Preto je vhodné začať kašou zo zemiakov, brokolice, cukety či ovocnej výživy. Veľmi praktickými a bezpečnými pomocníkmi sú silikónové lyžičky, ktoré sú špeciálne vyrobené pre tie najmenšie deti s ohľadom na správny rast prvých zúbkov.

Keď dieťa začína jesť samé

Zo začiatku samostatného stravovania detí je nutné počítať s nehodami, najmä v prípade príliš riedkej stravy, akou je napríklad polievka. Tu dbajte najmä o správne držanie lyžice v ruke, ako aj orientáciu strán (pravák/ľavák). Vždy voľte bezpečný jedálenský set, napríklad silikónový tanier a príbor

Časom postupne prechádzame na kovový detský príbor, čo dieťaťu opäť pridáva na zdravom sebavedomí a chuti učiť sa ďalej adaptovať do bežného, samostatného života.

Deti v škôlke, teda v 3. roku života, by už mali ovládať samostatne jesť vrátane korektného držania príboru, a to všetko bez toho, aby sa pri jedle zašpinili.